Milli yüzücüler madalya sayısını katladı

ANKARA

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Erkan Yalçın, yaptığı yazılı açıklamada, yüzmede hedef ve başarı çıtasını gözle görülür derecede yükseltmek için yeni yönetimle yola çıktıklarını belirtti.

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü‘de düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda, yüzme branşında bir önceki oyunlara göre iki kat fazla madalya kazanıldığına işaret eden Yalçın, şöyle devam etti:

“2013’te Endonezya’daki 3. İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkiye, yüzmede 11’i altın 31 madalya kazanmıştı. Bakü’de ise sporcularımız 27 altın, 19 gümüş ve 14 bronz olmak üzere toplam 60 madalya elde etti. 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda önceki dönemin iki katı başarıya ulaşmamızda bizleri yalnız bırakmayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım ile Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a şükranlarımızı sunarız. Emeği geçen herkese teşekkürü borç biliyoruz. Almış olduğumuz başarılı sonuçları devam ettirebilmek adına yeni dönemde uluslararası arenada mücadele edebilecek, fiziksel ve mental olarak güçlü sporcular yetiştirebilmek için tüm yüzme camiasının faydalanabileceği şekilde kurullar oluşturulmuştur.”

Erkan Yalçın, yüzmede güzel haberlerin devam edeceğine inandığını vurgulayarak, “Bütün gayretimiz yeniden büyük Türkiye idealinin, 2023-2071 hedeflerini yüzme camiasının vizyonuna da taşımaktır. Bu minvalde Bakanlığımızla eş güdümlü yapmakta olduğumuz çalışmalar kısa sürede kurumsallaşmak adına meyvelerini vermeye başlayacaktır. Bu vizyonun ilk sonuçlarını Bakü’de gururla aldık ve milletimize armağan ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmayan milletimize de selam ve muhabbetlerimizi gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

4. İslami Dayanışma Oyunları'nda perde kapandı

BAKÜ

Azerbaycan‘ın başkenti Bakü’de düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları, Bakü Olimpiyat Stadı’nda gerçekleştirilen görkemli kapanış töreniyle sona erdi.

Güney rüzgarı anlamına gelen “Gilavar” ismi verilen gösteriden oluşan tören, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı, 4. İslami Dayanışma Oyunları Organizasyon Komitesi Başkanı Mihriban Aliyeva’nın katılımcıları selamlamasıyla başladı.

Azerbaycan Milli Marşı’nın okunması ve ülke bayrağının göndere çekilmesi ile devam eden törende, katılımcı ülkelerin bayrakları sporcular eşliğinde sahneye çıkarıldı. Türkiye bayrağını oyunlarda tenis dalında altın madalya kazanan Altuğ Çelikbilek taşıdı. Ardından oyunlarda yarışan tüm sporcuların geçidi gerçekleştirildi.

Atletlerin geçidi sırasında Türk ve Azerbaycanlı sporcuların coşkuyla alkışlanması dikkati çekti.

Havai fişek ve ağırlıklı olarak Azerbaycan kültürünün yansıtıldığı koreografi gösterilerinin ardından konuşma yapan Mihriban Aliyeva, tüm sporculara ve organizasyonda görev yapan gönüllülere teşekkür etti.

Aliyeva, oyunlarda birincilik kazanan Azerbaycan Milli Takımı’nı kutlayarak, “Asıl zafer, İslam dayanışmasında kazandığımız zaferdir. Gelin bu birliği koruyalım, dayanışmamızı güçlendirelim. Allah tüm Müslümanları korusun. 2021’de oyunlar İstanbul’da yapılacak. Türk kardeşlerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Türk bayrağı göndere çekildi

Tören, 2021’de 5. İslami Dayanışma Oyunları ev sahipliği yapacak İstanbul’la ilgili videonun gösterilmesi ve İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu (ISSF) Genel Sekreteri Faysal el-Nasar’ın ISSF bayrağını, Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden’e takdim etmesiyle devam etti. Ardından Türk bayrağı, havai fişek eşliğinde göndere çekildi ve İstiklal Marşı seslendirildi.

Tören ünlü Azerbaycanlı sanatçılar Semra Rahimli, Nigar Camal, Miri Yusif, Sabina Babayeva, Eldar ve Tünzale Ağayeva’nın konseriyle sürdü. 

Türkiye, oyunları 2. sırada tamamladı

12 Mayıs’ta start verilen oyunlarda 54 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu, atıcılık, atlama, atletizm-para atletizm, 3’e 3 basketbol, boks, artistik cimnastik, ritmik cimnastik, futbol, güreş, halter, hentbol, judo-görme engelli judo, karate, masa tenisi, sutopu, tekvando, tenis, voleybol, wushu, yüzme ve zurkhaneh branşlarında mücadele verdi.

Ev sahibi Azerbaycan, 75 altın, 50 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 162 madalya elde ederek oyunları birinci tamamladı.

Oyunlara 336 sporcu ile katılan Türkiye, 71 altın, 67 gümüş ve 57 bronz olmak üzere toplam 195 madalya ile ikinci sırada yer aldı.

İran ise 39 altın, 26 gümüş ve 33 bronz olmak üzere 98 madalya ile üçüncü oldu.

Muhabir: Ruslan Rehimov

Türkiye 4. İslami Dayanışma Oyunları'nı 2. sırada tamamladı

İSTANBUL

4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda son günün ardından Türkiye, 71 altın, 67 gümüş ve 57 bronz olmak üzere toplam 195 madalya ile ikinci sırada yer aldı.

Başkent Bakü’de yapılan son gün mücadelelerinin ardından 75 altın, 50 gümüş ve 37 bronz olmak üzere toplam 162 madalya elde eden ev sahibi Azerbaycan, birinci sıradaki yerini korudu.

Muhabir: Yunus Kaymaz

4. İslami Dayanışma Oyunlarında 2'şer altın ve gümüş madalya

BAKÜ

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları’nın son gününde Türkiye, teniste ikişer altın ve gümüş madalya elde etti. 

Bakü Tenis Akademisi’nde yapılan müsabakalarda, kadın ve erkek tekler finalinde 4 Türk sporcu karşı karşıya geldi.

Kadınlarda Ayla Aksu 6-3 ve 6-2’lik setlerle Berfu Cengiz’i 2-0 mağlup ederek altın madalyanın sahibi oldu. Berfu ise gümüş madalya kazandı.

Erkeklerde ise Altuğ Çelikbilek, 6-4’lük iki setle Anıl Yüksel’i 2-0 yenerek altın madalya elde etti. Anıl ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Milli tenisçi Altuğ Çelikbilek (solda), takım arkadaşı Anıl Yüksel'i 2-0 yenerek altın madalyanın, Anıl ise gümüş madalyanın sahibi oldu.

Maçlardan sonra AA muhabirine açıklamada bulunan altın madalyanın sahibi Altuğ Çelikbilek, “Çok mutluyum. Bu 13 günlük sürede alınacak tüm madalyaları kazandık. Takımla başladık, çiftlerle devam ettik ve sonunda teklerde de madalyaları topladık. Bugün ben kazandım ama aslında hepimiz kazandık.” diye konuştu.

İslami Dayanışma Oyunları’nın olimpiyatlardan sonra en iyi organizasyon olduğunu vurgulayan milli tenisçi, “Özellikle Azerbaycan’daki organizasyon çok iyiydi. Konaklama, kort, yemek ve tesisler çok güzeldi. 4 sene önce Endonezya’daki İslami Dayanışma Oyunları’nda da oynadım. Orada bu seviyede değildim. Yine de 2 bronz almıştım. Burada da 3 altın madalya kazandım.” ifadelerini kullandı.

Teklerde gümüş madalyanın sahibi olan Anıl Yüksel ise “Öncelikle arkadaşım Altuğ Çelikbilek’i tebrik ediyorum. Organizasyon çok güzel geçti. İslami Dayanışma Oyunları’nda ilk defa oynuyorum. Sonuçta milli formayı giymek çok güzel, bu yüzden gayet mutluyum. Antrenörlerimize, emeği geçen buradaki herkese çok teşekkür ediyorum. Herkes çok iyi davrandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Müsabakaların sona erdiği tenis branşında Türkiye tüm altın madalyaları kazandı. Milli sporcular, takım ve çiftlerde ikişer altın, teklerde ikişer altın ve gümüş olmak üzere 8 madalyayla oyunları tamamladı.

'Kapanışın İstiklal Marşı'yla olması beni çok onurlandırdı'

BAKÜ – RUSLAN REHİMOV

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları güreş müsabakalarında 75 kiloda altın madalya kazanan Yasemin Adar, güreş müsabakalarının kapanışının İstiklal Marşı’yla olmasının kendisini çok onurlandırdığını söyledi. 

Kadın güreş müsabakalarında Türkiye’ye tek altın madalyayı kazandıran milli sporcu Yasemin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeş ülke Azerbaycan’ın çok güzel bir organizasyona imza attığını belirtti.

Organizasyonu her yönüyle beğendiklerini ifade eden Yasemin, “Altın madalya kazandım ve kapanışı İstiklal Marşı ile yaptım. Müsabaka bittiğinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla koştum. Bu benim için çok gurur verici bir şeydi. Kapanışın İstiklal Marşı’yla olması beni çok onurlandırdı.” dedi.

İslami Dayanışma Oyunları’nın Müslüman ülkelere sağladığı katkılardan da bahseden Yasemin, “Oyunlar birlik ve beraberlik sağlayacaktır. Biz İslam ülkeleri olarak bir araya gelerek çok iyi şeyler başarabileceğimize inanıyoruz. İnşallah bu birlik İstanbul’da 2021’de yapılacak oyunlarda da devam eder.” ifadelerini kullandı. 

“Kadın güreşi kendini aştı”

Azerbaycanlıların çok sıcakkanlı olduklarını ve kültürlerinin Türk kültüründen bir farkının bulunmadığını söyleyen Yasemin, “İlk önce Paris’te yapılacak büyükler Dünya Şampiyonası, ardından da 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda madalya ile bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşımızı dinletmek istiyorum.” dedi.

Yasemin, Türk güreşi ile ilgili son durumu da, “Türk kadın güreşinde büyük bir gelişme yaşanıyor. 2016 Olimpiyatları’na 5 sporcu ile katıldık. Bu çok önemli bir başarıydı. Kadın güreşi kendini aştı. Ağır sıklette bir numarayız diyebilirim.” şeklinde değerlendirdi. 

İslami Dayanışma Oyunları'nın 9. gününde 8 madalya

BAKÜ

Azerbaycan‘da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nın 9. gününde Türkiye, kadınlar güreşte bir altın, 4 gümüş ve 3 bronz madalya elde etti. 

Başkent Bakü’deki Haydar Aliyev Arena’da yapılan güreş müsabakalarında, kadınlar 48, 53, 55, 58, 60, 63, 69 ve 75 kiloda madalyalar dağıtıldı. 48, 53, 55, 58, 60 ve 75 kiloda katılımın az olmasından dolayı Nordik sistemi uygulandı.

75 kiloda mindere çıkan Yasemin Adar, Kazak, Kırgız ve Mısırlı rakiplerinden sonra son maçında da Azerbaycanlı Sabira Aliyeva’yı mağlup ederek altın madalya kazandı.

48 kiloda Evin Demirhan, 53 kiloda Burcu Kebiç, 60 kiloda ise Gamze Nur Adakan, gümüş madalyanın sahibi oldu.

63 kiloda Hafize Şahin, Fildişi Sahili ve Kazakistan’dan rakiplerini mağlup ederek finale çıktı. Hafize, finalde Nijeryalı Blessing Oborududu’ya yenilince gümüş madalyada kaldı.

69 kiloda Buse Tosun, ilk maçında Fildişi Sahili’nden Ami Yuoin’i yendi ancak yarı finalde Azerbaycanlı Elis Monolova’ya mağlup oldu. Buse, Kamerunlu Blandine Metala Epanga’ya karşı çıktığı müsabakayı kazanarak bronz madalya elde etti.

55 kiloda Bediha Gün ve 58 kiloda Derya Bayhan da bronz madalya aldı.

Muhabir: Ruslan Rehimov

Türkiye İslami Dayanışma Oyunları'nda 2. sırada

ANKARA

4. İslami Dayanışma Oyunları’nda 9. günün ardından Türkiye, 68 altın, 63 gümüş ve 54 bronz madalyayla ikinci sırada yer aldı. 

Başkent Bakü’de yapılan 9. gün yarışmaları sonunda 75 altın, 46 gümüş ve 33 bronz olmak üzere 154 madalya elde eden ev sahibi Azerbaycan, ilk sıradaki yerini korudu.

Oyunlarda 9. günün sonunda madalya tablosunda ilk 5 şöyle:

1- Azerbaycan

2-Türkiye

3-İran

4- Özbekistan

5-Bahreyn

Muhabir: Hüseyin Burak Demirer

İslami Dayanışma Oyunları'nın 8. gününde 4 madalya

BAKÜ

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nın 8. gününün akşam seansında Türkiye, atletizm-para atletizmde bir altın, bir gümüş ve iki bronz madalya elde etti. 

Başkent Bakü’deki Olimpiyat Stadı‘nda yapılan müsabakalar sonunda madalyalar sahiplerini buldu.

Erkekler 4×400 metre takım finalinde Enis Ünsal, Batuhan Altıntaş, Sinan Ören ve Yavuz Can’ın yer aldığı Türkiye, 3.06.83’lük dereceyle altın madalyaya uzandı.

Erkekler 10 bin metre finalinde Kaan Kigen Özbilen, 27.41.99’luk derecesiyle gümüş madalya kazandı.

Para atletizm erkekler 400 metre finalinde ise Oğuz Akbulut, 50.73’lük derecesiyle bronz madalya elde etti.

Kadınlar 4×400 metre takım finalinde Mizgin Ay, Elif Gören, Büşra Yıldırım ve Meryem Akdağ’dan oluşan ekip, 3.41.29’luk dereceyle yarışı üçüncü sırada tamamlayarak Türkiye’ye bronz madalya kazandırdı.

İslami Dayanışma Oyunları’nda atletizm-para atletizm müsabakaları sona ererken, Türkiye toplamda 9 altın, 9 gümüş ve 5 bronz madalyanın sahibi oldu. Milliler, genel klasmanda topladığı 272 puanla atletizm-para atletizmde oyunların en başarılı ülkesi olarak dikkati çekti.

Muhabir: Doğa Kırmızıoğlu

Rekortmen atlet Avrupa'nın gündeminde

İSTANBUL 

Azerbaycan’da düzenlenen 4. İslami Dayanışma Oyunları‘nda, cirit atmada altın madalya kazanan milli sporcu Eda Tuğsuz, bu yıl düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da madalyaya aday olarak gösterildi.

Avrupa Atletizm Birliği’nin internet sitesinde, milli sporcunun Bakü’de devam eden 4. İslami Dayanışma Oyunları’nda, 67.21 metrelik derecesiyle kazandığı altın madalyadan övgüyle söz edildi.

Tuğsuz için “yükselen yıldız” ifadesinin kullanıldığı ve sporcunun henüz 20 yaşında olduğunun hatırlatıldığı haberde, Türkiye rekoruyla birlikte Avrupa 23 Yaş Altı rekorunu da geride bırakan milli atletin 4-13 Ağustos tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’nda da en büyük madalya adaylarından biri olduğuna vurgu yapıldı.

Milli sporcunun Londra’dan önce 13-16 Temmuz tarihleri arasında Polonya’nın Bydgoszcz kentinde düzenlenecek 23 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda favori isimlerden biri olduğu belirtilen haberde, Tuğsuz’un 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda 66.18’lik derecesiyle altın madalya kazanan Hırvat Sara Kolak ile Avrupa Şampiyonası’nda 66.34’lük derecesiyle kürsünün zirvesine çıkan Belarus Tatsiana Khaladovich’i geride bıraktığına dikkat çekildi.

Muhabir: Yunus Kaymaz

'Bu madalyayı Türk taraftarları için aldım'

BAKÜ-Serhat Bağbars

4. İslami Dayanışma Oyunları masa tenisi tek kadınlarda birinci olan Melek Hu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aldığı altın madalya, hedefleri ve 4. İslami Dayanışma Oyunları’ndaki atmosfer hakkında değerlendirmede bulundu.

Başkent Bakü’deki oyunlarda, yarıştığı tek kadınlar finalinde Çin asıllı Azerbaycanlı Zhing Ning’i 4-0 yenerek, birincilik elde eden Hu, takım kategorisinde de altın madalyayı hedeflediğini belirtti.

Final mücadelesinin çok zorlu geçmediğini ifade eden milli masa tenisçi, “İlk set hariç çok zorlanmadım. Rakibimle ilk kez oynuyordum. Onun daha önce nasıl oynadığını çok iyi bilmiyordum. İlk seti alınca oyun açıldı ve kontrolü elime aldım. Böylece her şey daha iyi oldu ve kazandım.” dedi.

Daha önceki İslami Dayanışma Oyunlar’ında masa tenisi branşının olmaması nedeniyle ilk kez bu organizasyona katıldığını belirten Hu, “Bakü’ye üçüncü kez gelsem de ülke hakkında çok fazla bilgim yoktu ama seyircilerin çok iyi olduğunu biliyordum. Türkiye ile Azerbaycan dost ülkeler. O yüzden buradaki taraftarlar beni çok seviyor. Azerbaycanlı rakiplerle oynamadığım maçlarda hep beni desteklediler.” şeklinde konuştu.

4. İslami Dayanışma Oyunları’nda masa tenisi branşında Türkiye’yi temsil eden Çin asıllı Melek Hu, Türkiye’deki taraftarlara teşekkür etti.

Türk taraftarlarının maçları takip ettiğini düşündüğünü söyleyen 28 yaşındaki Hu, “Türkiye’deki herkese çok teşekkür ediyorum. Benden bir altın madalya daha bekliyorlar. Onlar benim için mutlu olmuşlardır. Ben de çok mutluyum. Bu madalyayı Türk taraftarları için aldım. Umarım bir madalya daha getiririm.” ifadelerini kullandı.