Beşiktaş'tan 'Mario Gomez' açıklaması

İSTANBUL 

Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ’den Kamuyu Aydınlatma Platformuna yapılan açıklamada, Mario Gomez‘in geride kalan sezonun başında Fiorentina’dan Wolfsburg’a transfer olduğu hatırlatılarak, şöyle denildi:

“Fiorentina Kulübü tarafından şirketimize yapılan bildirimde, Wolfsburg Kulübü tarafından bu transfer nedeniyle kendilerine ödenecek toplam transfer bedelinin 1.050.000 avro olduğu, bu kapsamda şirketimizin bu bedel içinden 525.000 avroya hak kazandığı bildirilmiştir.

Şirketimiz yönetim kurulu ve hukuk müşavirliği, olası yargısal işlemlerin uluslararası boyutunu da dikkate alarak, Fiorentina Kulübü, Wolfsburg Kulübü, her iki kulübün bağlı olduğu federasyonlar ve ülke makamlarından temin edilen belgeleri incelemeye devam etmekte olup, bundan sonraki hukuki sürecin devamında izlenecek adımlar belirlenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

'Beşiktaş forma satışında rakiplerini geçti'

İSTANBUL – Hüseyin Eroğul

Beşiktaş Kulübünün resmi ürünlerinin satışının yapıldığı Kartal Yuvası mağazalarından sorumlu yönetim kurulu üyesi Hüseyin Mican, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siyah-beyazlı taraftarların bu sezon formalara büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Taraftarlarımız iki yıldızlı son formalarda üzerine düşeni yaptı. Bu sezon 400 bin bandına yaklaşıyoruz. Beşiktaş forma satışında rakiplerini geçti. Böylelikle forma satışı konusunda ilk kez Fenerbahçe ve Galatasaray’ı hem ciroda hem karlılıkta geride bıraktık.” dedi.

Üç yıldızlı yeni formaların çıkacağı tarihi de netleştirdiklerini aktaran Mican, “Yeni formalarımız 13 Temmuz tarihinde 169 liradan satışa sunulacak. İnternette yeni formalar diye dolaşan görsellerin hiçbirinin bizim çıkaracağımız formalarla alakası yok. Yeni formalarda detaylı değişiklikler olacak.” diye konuştu.

Siyah-beyazlı yönetici, taraftarların yeni formaları merakla beklediğini vurgulayarak, “Şu anda çok ciddi bir talep olduğunu gözlemliyoruz. Yeni sezonda yurt dışı operasyonlarla birlikte satış seviyesini 600 bine çıkarmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’da mağazalar açacağız”

Hüseyin Mican, Beşiktaşlı taraftarların, şampiyonluğun ilan edilmesinin ardından üç yıldızlı ürünlere gösterdiği ilgiden memnun olduklarını kaydetti.

Önümüzdeki sezon Avrupa’da üç mağaza açılacağını anlatan Mican, şöyle devam etti:

“Avrupa’daki taraftarlarımıza şu anda yeni açılan internet sitemizle hizmet veriyoruz ama önümüzdeki sezon Avrupa’da mağazalar açacağız. Mağazalarımızdan biri Almanya’daki taraftarlarımıza hizmet verecek. Diğer mağazaları da Belçika ve İngiltere’de açmayı düşünüyoruz. Takımımızın Çin’de yapacağı kampa da pazarlama ekibimizle gideceğiz ve o pazarda neler yapılabilir diye bakacağız.

“Korsanla mücadelede hukuksal boşluklar elimizi kolumuzu bağlıyor”

Korsan satışın kulüplerin gelirine büyük zarar verdiğinin altını çizen Hüseyin Mican, hukuksal boşlukların ellerini kollarını bağladığını vurguladı.

Fikri ve sınai suçlarla ilgili kanunun çıkmasını beklediklerine değinen Mican, “Hukuki açıdan büyük boşluklar var ve korsan üreticileri bunları değerlendiriyor. Bazı telefon numaralarından kulüp adına ürün satışı yapıldığını öğreniyoruz ama şikayet ettiğimizde bir yaptırım olmuyor. Korsan ürünün üretildiği yeri tespit ediyoruz. Baskın için gidiyoruz ama hakim fiş ya da fatura istiyor. Bu işi korsan yapan adamda fatura olmaz zaten. Korsanla mücadelede hukuksal boşluklar elimizi kolumuzu bağlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Korsan ürün satışının engellenmesi konusunda sadece Beşiktaş Belediyesinin siyah-beyazlı kulübe yardımcı olduğunu dile getiren Hüseyin Mican, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hukuk, korsan ürünlerin toplanmasına izin vermediği için belediyelerle iş birliği yapmak zorunda kalıyoruz. Bu konuda bize bir tek Beşiktaş Belediyesi yardımcı oluyor. Onlar da korsan ürün satanlara işportacı muamelesi yapabiliyor sadece. Üsküdar Belediyesine, Beyoğlu Belediyesine aynı durumu söylüyoruz ama onlar kayıtsız kalıyorlar ve bize yardımcı olmuyorlar. O yüzden Üsküdar’da ve Kabataş’ta korsan satışı engellenemiyor. Maç günü mahkeme toplama kararı veriyor ama sadece tek bir korsan satıcısı adına verildiği için diğerleri işlerine devam ediyor. Korsanın engellenmesi konusunda hukuk bizi zor durumda bırakıyor.”

Beşiktaş camiası iftar yemeğinde buluştu

İSTANBUL

İftar yemeğine, Kulüp Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu üyeleri, eski futbolcular, kulüp sponsorları ve çok sayıda davetli katıldı. 

Yemeğin ardından bir konuşma yapan Başkan Orman “Biz büyük ve güçlü bir aileyiz. Omuz omuza daha büyük başarılara imza atacağımızdan şüphem yok. Şimdi daha çok çalışmalıyız ve Beşiktaş’ın armasındaki kutsal yıldızı en yükseğe taşımalıyız.” ifadelerini kullandı.

Şampiyonluğu kazanarak Beşiktaş camiasının karşısına çıktığını vurgulayan Orman, şunları kaydetti:

“Geçen sene burada, iki yıldızlı son formalarımızı alın, demiştim. Hamdolsun sizin karşınıza böyle bir başarı ile çıkmanın mutluluğunu yaşıyorum. İki sene üst üste şampiyon olduk ve üçüncü yıldızı gururla göğsümüze taktık. Ne yaptıysak hep beraber yaptık. Taraftarlarımızdan yönetici arkadaşlarım ve kulüp çalışanlarına kadar tüm bireylere, sponsorlara, destekten dolayı teşekkür ediyorum.”

Muhabir: Hüseyin Eroğul

Türkiye'nin en değerli takımı Galatasaray

İSTANBUL

Denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’den yapılan açıklamaya göre, “KPMG Football Benchmark” ekibinin hazırladığı “Avrupa Eliti 2017-Futbol Kulüpleri Değerlendirme Raporu” ile Avrupa’nın önde gelen 32 takımı belirlendi.

Türkiye’den Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe‘nin yer aldığı raporda, Süper Lig’in en değerli kulübü olarak sarı-kırmızılılar gösterildi. Değeri 377 milyon avro olarak belirlenen Galatasaray’ı 349 milyon avroyla Fenerbahçe izledi. Listeye bu sene giren şampiyon Beşiktaş’a ise 219 milyon avro değer biçildi.

Türk kulüplerinin değeri, 945 milyon avro

Süper Lig’de beklentilerin uzağında bir sezon geçiren Galatasaray, Türk takımları arasında en değerlisi oldu. 

Avrupa’da listelenen 32 takım arasında 21. sırada yer alan sarı-kırmızılılara 377 milyon avro değer biçildi. Sezonu kupasız tamamlayan Fenerbahçe de 349 milyon avroluk değeriyle 22. basamakta yer aldı.

KPMG’nin değerlendirmesine bu sezon dahil olan şampiyon Beşiktaş ise 30. basamaktan listeye giriş yaptı. Siyah-beyazlılara 219 milyon avro değer biçildi.

Avrupa’nın en değerli kulübü Manchester United

Araştırmada listenin ilk sırasını 3 milyar 95 milyonluk değeriyle Manchester United aldı.

Sezona Jose Mourinho yönetiminde büyük hedeflerle başlayan İngiliz ekibi önemli transferlere rağmen yeşil sahada başarılı olamadı. Ancak popülerliği, doğru bütçe yönetimi ve düzenli gelirleriyle Manchester United en değerli kulüp oldu.

Muhabir: Emrah Oktay

Fikret Orman, Beşiktaşlı taraftarlarla iftarda buluştu

ANKARA

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Ankara’da Anadolu Beşiktaşlılar Derneğinin iftar yemeğine katılarak siyah-beyazlı taraftarlarla bir araya geldi.

Fikret Orman, Anadolu Beşiktaşlılar Derneği tarafından bir otelde gerçekleştirilen iftar yemeğinde davetlilere hitap etti.

Ankara’nın siyah-beyazlı camia ve kendisi için özel önemi olduğunu aktaran Orman, “Bu kulüp bizim, kimseye ait değil. Bugün bu görevi yapıyoruz. Bir gün bizden sonrakilere teslim edeceğiz. Sizlerin yanına, Beşiktaş taraftarı olarak geri döneceğiz. Hep beraber başardık. Bu kadar dostumuza karşı Allah bizi mahcup etmedi. Arkamızda duranları mahcup etmemenin gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Güneşli günlerin geleceğini göreve başladıkları zaman da söylediklerini hatırlatan Orman, “Zor günleri geçtik, güneşli günler… Şenol hocamızın soyadına da iyi uyuyor. Herkesin büyük bir endişesi vardı. ‘Türkiye’de 2 büyük yaratılmak isteniyor.’ denilen günlerdi. O zaman da söylemiştim, ‘Türkiye’nin en büyük camiası, kulübü, Beşiktaş’tır. Bunu herkese göstereceğiz.’ demiştim. Stadımız yoktu, hiçbir gelirimiz yoktu. Çok borcumuz vardı. Ödemelerde büyük sıkıntı yaşıyorduk. Beşiktaş, herkesin gitmek, ayrılmak istediği bir kulüptü. Biz büyük taraftarımızı da arkamıza alarak, Beşiktaş’ın ne kadar büyük bir camia olduğunu gösterdik. Hep beraber mutlu olduk, gururlu olduk.” ifadelerini kullandı.

Olaylı Beşiktaş Sompo Japan-Fenerbahçe maçı

Fikret Orman, Basketbol Süper Ligi play-off finalinde Fenerbahçe ile oynadıkları ve çıkan olaylar nedeniyle 2 maç seyircisiz oynama cezası aldıkları serinin üçüncü karşılaşmasında yaşananları eleştirdi.

Göreve geldikten sonra ilk olarak, “Gururlan” sloganıyla çalışmaya başladıklarını, “Efendi Beşiktaş” ile devam ettiklerini vurgulayan Fikret Orman, şunları söyledi:

“Çok önemli bu efendilik. Bir basketbol maçımız vardı. Herkes Beşiktaş’ı temsil ediyor. Biz yönetim kurulu olarak, genel kurul üyeleri, tüm derneklerimiz ve taraftarlarımız da Beşiktaş’ı temsil ediyor. Kazanacağımız maçı ne hale getirdiler. Efendiliğimizi unutmamamız gerektiği için bu sloganı koyduk. Beşiktaşlılık, efendilik, nezaket, zarafettir. Her seferinde bunun altını çizdik. Bu işleri buralara getirene kadar hep beraber büyük emek veriyoruz. Beşiktaş, 2-3 tane çocuğun kendini popüler etme savaşını vereceği yer değildir. Basketbolda aynen futboldaki gibi her koltukta kimin oturduğunu, ne için geldiğini hep beraber bileceğiz. Beşiktaş’a kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz. Kimseye, hiçbir taraftar grubuna izin vermedik. Beşiktaş’ın yüzünü kara çıkarmaya kimsenin hakkı yoktur. Bundan sonra da o hakkı kimseye vermeyeceğiz.”

Metin Albayrak’ın istifa ettiği iddiası

Fikret Orman, yönetim kurulu üyesi Metin Albayrak’ın istifa ettiği iddialarına ilişkin, “Yönetimler içerisinde bazen böyle çocukça işler oluyor, olmuyor değil. Ben camianın başkanı olarak bunları olgunlukla karşılamaya gayret ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Beşiktaş’ın milyonlara hitap eden, herkesi mutlu etmeye çalışan bir camia olduğuna dikkati çeken Orman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Beşiktaş’ı yönetmek ciddi bir iştir. Biz de o ciddiyetle hareket etmeye çalışıyoruz. Yönetimler içerisinde bazen böyle çocukça işler oluyor, olmuyor değil. Ben bu camianın başkanı olarak bunları olgunlukla karşılamaya gayret ediyorum. Metin benim çocukluk arkadaşımdır, kardeşim kadar yakındır. Duyduğum kadarıyla, sebebini bilmediğim bir kırgınlığı olmuş. Çağırır, konuşur, tatlıya bağlamaya çalışırız. Biz camia bütünlüğünü sağlamaya çalışıyoruz. Şahsi olarak üzüldüğüm şeyler ama Beşiktaş ile duygularımı birbirine karıştırmam. Söylediğim gibi, Beşiktaş’ı yönetmek ciddi bir iştir. Arkadaşımızın gönlünü almaya çalışırız. Yine söylediğim gibi kardeşim kadar da yakındır. Çözeriz, çok problem olacağını zannetmiyorum.”

Muhabir: Musa Samur

Beşiktaş'tan bilet iadesi açıklaması

İSTANBUL

Beşiktaş Kulübü, Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Kurulu tarafından Beşiktaş Sompo Japan‘a verilen 2 maç seyircisiz oynama cezası nedeniyle, yarın oynanacak Fenerbahçe karşılaşmasının biletlerinin geri alınacağını duyurdu.

Siyah-beyazlı kulüpten yapılan açıklamada, TBF Disiplin Kurulunca Beşiktaş Sompo Japan’a 2 maç seyircisiz oynama ve 50 bin lira para cezası verildiği hatırlatılarak, “Spor Toto Basketbol Süper Ligi play-off final serisinde yarın oynanacak 4. maç için satın aldığınız biletlerinizi, size en yakın Biletix satış noktalarına iade edebilirsiniz.” denildi.

Söz konusu maç için Biletix internet sitesi ve çağrı merkezinden satışı yapılıp, henüz teslim alınmayan biletlerin ücret iadesinin ise kullanılan kredi kartına otomatik olarak yansıyacağı aktarıldı.

Muhabir: Mehmet Fatih Duman

Beşiktaş, UEFA Disiplin Komitesinin kararına itiraz etti

İSTANBUL

Beşiktaş Kulübü, UEFA Disiplin Komitesinin, UEFA Avrupa Ligi’nde Fransa’nın Olympique Lyon takımıyla oynadıkları maçta yaşanan olaylarla ilgili olarak, siyah-beyazlılara verdiği 100 bin avro para cezası ile 2 yıl ertelemeli olarak UEFA kupalarından 1 yıl men cezasına itiraz etti.

Siyah-beyazlı kulübün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan açıklamasında, “13.04.2017’de oynanan Olympique Lyon- Beşiktaş UEFA Avrupa ligi maçına ilişkin olarak UEFA Disiplin Komitesi kısa kararı gereği kulübümüze 100.000 avro para cezası ve aynı eylemlerin tekrarlanması halinde 2 yıl ertelemeli olarak UEFA kupalarından 1 yıl men cezası verilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

UEFA Disiplin Komitesine yapılan talep doğrultusunda gerekçeli kararın siyah-beyazlı kulübün vekillerine gönderildiği belirtilerek, karara karşı UEFA Temyiz Kurulu nezdinde başvurunun yapıldığı aktarıldı.

Muhabir: Süha Gür

Beşiktaş'tan Babalar Günü'ne özel poz

İSTANBUL

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ve siyah-beyazlı bazı futbolcular, çocuklarıyla Babalar Günü için gerçekleştirilen çekimlere katıldı. 

Vodafone Park’taki çekimlerde Başkan Fikret Orman’ın yanı sıra futbolcular Atiba Hutchinson, Tolgay Arslan ve Andreas Beck, çocuklarıyla siyah-beyazlı kulübün resmi giyim sponsoru Brooks Brothers için düzenlenen organizasyonda Babalar Günü’ne özel poz verdi.

Çekimlerde Fikret Orman, kızları Aslıgül ve Nazlı ile siyah-beyazlı futbolcular Atiba Hutchinson, Tolgay Arslan, Andreas Beck ise çocukları Noah, Kian Ali ve Amelie ile kamera karşısına geçti.

Muhabir: Elif Nur Çolak

Tamer Tuna Beşiktaş'tan ayrıldı

İSTANBUL

Beşiktaş kulübünden yapılan açıklamada, “Beşiktaş’ımızda hem futbolcu olarak formasını terlettiği hem de son 2 yıldır yardımcı antrenör olarak görev yaptığı dönemde şampiyonluklarda birlikte yol aldığımız Tamer Tuna, profesyonel kariyerine yeni bir adım atmak üzere görevinden ayrılmıştır.” denildi.

Açıklamada Tuna’ya teşekkür edilerek bundan sonraki kariyerinde başarı dileğinde bulunuldu.

Muhabir: Emrah Oktay

Beşiktaş Passolig'de Galatasaray'ı geçti

İSTANBUL – HİLMİ SEVER

Spor Toto Süper Lig‘de 2016-2017 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş, Passolig kart satışında Galatasaray‘ı geride bırakarak ikinci sıraya yükseldi. 

Siyah-beyazlılar, en fazla Passolig kartı satan kulüp sıralamasında da zirvedeki Fenerbahçe ile arasındaki farkı kapattı.

Bir önceki sezona göre Passolig kart sayısını yüzde 57 oranında arttıran Beşiktaş, 329 bin olan kart sayısını, 512 bin 600’e yükselterek ikinci sıraya çıktı. 

Bu alanda Fenerbahçe 527 bin 478 ile ilk sırada yer alırken, üçüncü sıradaki Galatasaray 505 bin 333, dördüncü sıradaki Trabzonspor 156 bin 100 ve beşinci sıradaki Atiker Konyaspor 115 bin 200 kart satışına sahip durumda.

Beşiktaş seyirci ortalamasında zirvede

Üst üste ikinci şampiyonluğunu yaşayan Beşiktaş, Vodafone Park’taki seyirci ortalamasını da büyük oranda arttırdı.

Geçtiğimiz yıl maçlarını 18 bin 756 ortalama seyirci önünde oynayan siyah-beyazlılar, bu sezon seyirci ortalamasını yüzde 61 arttırmayı başardı. Beşiktaş’ın 2016-2017 sezonunda maç başına seyirci ortalaması 30 bin 219 olarak kayıtlara geçti. Bu aynı zamanda Beşiktaş’ı ligin en fazla seyirci ortalamasına sahip kulübü konuma da getirdi.

Galatasaray 18 bin 850, Fenerbahçe 16 bin 400 ve Trabzonspor da 15 bin 300 seyirci ortalaması ile sezonu kapattı.

Vodafone Park’ta 825 bin 968 kişi maç izledi

Beşiktaş’ın maçlarına ev sahipliği yapan Vodafone Park’ta bu sezon Spor Toto Süper Lig, Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve Türkiye Kupası’nda oynanan maçları toplam 825 bin 968 siyah-beyazlı taraftar takip etti.

Siyah-beyazlılar bu sezon maçları en fazla takip edilen Türk takımı unvanının da sahibi oldu. 

Tribünler Lyon maçında doldu

Beşiktaş’ın, Vodafone Park’ta bu sezon en çok izlenen maçı UEFA Avrupa Ligi çeyrek final rövanşında Fransız ekibi Lyon ile oynadığı karşılaşma oldu. 

Siyah-beyazlıların penaltılarla elenerek yarı final şansını kaçırdığı mücadeleyi, Vodafone Park tribünlerinde 39 bin 623 kişi izledi.

Beşiktaş’ın sahasında Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi’nde oynadığı 6 karşılaşmayı ise toplam 211 bin 205 kişi tribünden takip etti. Maç başı ortalama ise 35 bin 200 olarak kayıtlarda yer aldı. 

En fazla Passolig sahibi kadın taraftar Beşiktaş’ta

Siyah-beyazlılar, kadın taraftar sayısında ise zirvede yer aldı. Beşiktaş Passolig’i olan kadın taraftar sayısı, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın da önünde bulunuyor.

Beşiktaş logolu Passolig sahibi taraftarların yaş aralığına bakıldığında ise yüzde 23 oranıyla 18-25 yaş arası taraftarların ağırlıkta olduğu görülüyor. 26-30 ve 31-35 yaş arasındaki taraftarlar yüzde 19’ar oranla ikinci sırada yer alıyor.

En fazla Beşiktaş logolu Passolig Kart’a sahip olan iller sıralamasında İstanbul’u Ankara takip etti. Ankara’dan sonra sırasıyla Kocaeli, İzmir ve Bursa’dan Beşiktaş Passolig kartı başvurusu yapıldı.