Kenan Sofuoğlu'nun en büyük hayali gerçekleşiyor

DÜZCE – ÖMER ÜRER

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu‘nun “En büyük hayalim” dediği, Düzce’de 650 dönümlük arazi üzerine inşa edilen pistin, yıl sonunda yapılacak yarışlara yetiştirilmesi planlanıyor.

Genç yeteneklerin yetiştirilmesine hizmet edecek bir pist yapma hayalini kuran Kenan Sofuoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımına yaklaşık 1,5 yıl önce başlanan Cumayeri ilçesindeki 650 dönümlük arazi üzerinde hem motosiklet hem de otomobil yarışlarının yapılabileceği pistin asfaltlama aşamasına geldiğini söyledi.

Pist için “Hayaldi, gerçek oluyor.” diyen Kenan, uzun süredir yoğun çalışmalar yaptıklarını ve artık bu işin gerçek olacağına emin olduğunu dile getirdi.

“Dünya standartlarında olacak”

Teknik detaylara da değinen Kenan, pistin drift ve drag parkurlarının yanı sıra karting ile süpermoto yarışları da yapılabilecek şekilde dizayn edileceğini belirtti.

Kenan Sofuoğlu, pistin, motosiklet ve otomobil alanlarında Avrupa ve dünya şampiyonalarına ev sahipliği yapacağına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Tesisler bittikten sonra da dünya ve Avrupa şampiyonalarının yapılabileceği bir parkur haline getirmek istiyoruz. Asfalt genişliğini burada 15 metre civarında tuttuk. Bu dünya standartlarında çok yüksek, çok geniş bir asfalt. Pist iki kademeli olacak. İlki 3 bin 600 metre, diğeri 4 bin 200 metre. İlk kademeyi bu sezon açıp ikinci kademeyi ikinci sezon açmayı düşünüyoruz.”

Türkiye Oryantiring Şampiyonası sona erdi

DÜZCE

Düzce‘de düzenlenen Türkiye Oryantring Şampiyonası sona erdi. 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Oryantring Federasyonu, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ve Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen organizasyona bin 625 sporcu katıldı.

Şampiyonanın son gününde sporcular yoğun yağış altında Konuralp bölgesinde bulunan Prusias Ad Hypium Antik Kenti’nde yarıştı.

Gün boyu devam eden yarışlarda oluşturulan parkurda 38 kategoride mücadele eden sporcuların yönlerini bulmakta zorlandığı gözlendi.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hava şartlarının oryantring için güzel olduğunu söyledi.

Akyüz, şampiyonada dereceye girenler arasından milli takıma seçilecek yaklaşık 60 kişiyle kamp çalışması yapılacağını belirterek, Türkiye’yi yurt dışında, dünya şampiyonalarında temsil edecek sporcular ve kulüplerin belli olacağını aktardı.

Şampiyona sonunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Muhabir: Ömer Faruk Cebeci

Türkiye Oryantiring Şampiyonası Düzce'de başladı

DÜZCE 

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Türkiye Oryantiring Federasyonu, Düzce Valiliği, Düzce Belediyesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ve Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği (DÜSED) iş birliğiyle Kaynaşlı ilçesine bağlı Darıyeri Hasanbey köyü mevkisinde gerçekleştirilen organizasyona bin 625 sporcu katılıyor.

Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 gün sürecek şampiyonanın, sezon sonundaki seçmelerde belirlenen sporcuların son yarışması olduğunu söyledi. 

Organizasyona katılan sporcular, zamanla yarışarak harita üzerindeki işaretli noktaları bulmak için mücadele etti. 

Şampiyona, 21 Mayıs’ta sona erecek.

Muhabir: Ömer Faruk Cebeci